Kryteria doboru kostki brukowej

Jakie aspekty należy wziąć pod uwagę przy wyborze kostki brukowej?

Poza wizualnymi aspektami nawierzchni, konieczne jest przyjrzenie się 3 podstawowym parametrom produktu:
1. GRUBOŚĆ
2. FORMAT
3. FAZA

GRUBOŚĆ
By wybrać kostkę odpowiedniej grubości, musimy określić, jakie funkcje będzie ona spełniała oraz jakiemu rodzajowi i natężeniu ruchu będzie poddawana, aby mogła nam dobrze służyć przez wiele lat. Jeśli kostka ma służyć wyłącznie ruchowi pieszemu (ścieżki, opaski wokół domu) wystarczą nam produkty o grubości 4 cm, 5 cm lub 6 cm. Dla ruchu pieszego i kołowego pojazdów do 3,5 tony, możemy zastosować wyroby o grubości 6 cm i 8 cm, przy czym podjazdy do garaży (stosunkowo częste użytkowanie danego odcinka nawierzchni), preferowana grubość, to 8 cm. Dla ruchu ciężkiego (pojazdy powyżej 3,5 tony) zaleca się stosowanie kostek 8 cm i grubszych.

FORMAT

Elementy drobnowymiarowe najczęstsze zastosowanie znajdują na wąskich ścieżkach pieszych oraz jako elementy wypełniające i dekoracyjne przy nawierzchniach wykonanych z dużych płyt. Kostki o dużych formatach oraz płyty (kolekcje LINEAGE i GIGANTE) doskonale sprawdzą się na dużych powierzchniach podjazdów czy tarasach przydomowych. Ze względu na duże wymiary poszczególnych elementów, dobrze jest w fazie projektowania nawierzchni odpowiednio dobrać jej szerokość, aby uniknąć zbyt dużej ilości elementów do docięcia.

FAZA

Ze względu na wielkość fazowania krawędzi, kostki dzielimy na 3 grupy:

  • Standardowa faza powyżej 3 mm: jest to tradycyjne rozwiązanie, które w znacznym stopniu ogranicza czy wręcz eliminuje powstawanie uszkodzeń i odprysków na krawędziach kostek,
  • Mikrofaza 1-2 mm: Jest to rozwiązanie mające na celu ochronę krawędzi kostek przed odpryskami jednocześnie przybliżając kostki w charakterze użytkowania do kostek bezfazowych (wygodne poruszanie się po nawierzchni)
  • Kostki bezfazowe: dzięki braku fazy uzyskujemy bardzo jednorodną powierzchnię zabudowy- bardzo duży komfort poruszania się po takiej nawierzchni. Niestety kostki te są narażone na uszkodzenia krawędzi: należy zachować szczególną ostrożność podczas zabudowy i zagęszczania.

Poznaj nasze Biuro projektowe

Zobacz więcej

Udostępnij ten produkt