Współczesna architektura ogrodowa coraz częściej sięga po nieszablonowe rozwiązania, które łączą estetykę z trwałością i funkcjonalnością. Jednym z najnowszych trendów...
MENU
- Kategorie
- Kolory
- Systemy
- Przestrzeń
Poza wizualnymi aspektami nawierzchni, konieczne jest przyjrzenie się 3 podstawowym parametrom produktu:
1. GRUBOŚĆ
2. FORMAT
3. FAZA
GRUBOŚĆ
By wybrać kostkę odpowiedniej grubości, musimy określić, jakie funkcje będzie ona spełniała oraz jakiemu rodzajowi i natężeniu ruchu będzie poddawana, aby mogła nam dobrze służyć przez wiele lat. Jeśli kostka ma służyć wyłącznie ruchowi pieszemu (ścieżki, opaski wokół domu) wystarczą nam produkty o grubości 4 cm, 5 cm lub 6 cm. Dla ruchu pieszego i kołowego pojazdów do 3,5 tony, możemy zastosować wyroby o grubości 6 cm i 8 cm, przy czym podjazdy do garaży (stosunkowo częste użytkowanie danego odcinka nawierzchni), preferowana grubość, to 8 cm. Dla ruchu ciężkiego (pojazdy powyżej 3,5 tony) zaleca się stosowanie kostek 8 cm i grubszych.
FORMAT
Elementy drobnowymiarowe najczęstsze zastosowanie znajdują na wąskich ścieżkach pieszych oraz jako elementy wypełniające i dekoracyjne przy nawierzchniach wykonanych z dużych płyt. Kostki o dużych formatach oraz płyty (kolekcje LINEAGE i GIGANTE) doskonale sprawdzą się na dużych powierzchniach podjazdów czy tarasach przydomowych. Ze względu na duże wymiary poszczególnych elementów, dobrze jest w fazie projektowania nawierzchni odpowiednio dobrać jej szerokość, aby uniknąć zbyt dużej ilości elementów do docięcia.
FAZA
Ze względu na wielkość fazowania krawędzi, kostki dzielimy na 3 grupy: